Mont Seçimi Nasıl Olmalı?

Hem spor hem de spor mont alırken birkaç noktaya dikkat ederek size uygun olan montu seçebilirsiniz. Mont alırken kullanılacağı bölgenin iklimini dikkate alın. Çok düşük sıcaklıklı iklimler için yüksek seviyeli yalıtım malzemeleri kullanılarak üretilen modelleri araştırabilirsiniz. Yüksek izolasyonlu modeller ısıyı ceketin içine hapseder ve ekstra konfor sağlar. Daha sıcak iklimlerde hafif ve rahat modeller kullanılabilir.

https://www.modaselvim.com/dis-giyim

Sporda kullanacağınız ceket ile hareketin az olduğu aktivitelerde kullanacağınız ceketlerin özellikleri farklıdır. Soğuk hissetme sıklığı, hareket miktarı ve nabız sayısı arttıkça azalır. Bu nedenle önceliğiniz, ceketi olabildiğince rahat ve hafif tutmaktır. Yüksek düzeyde yalıtılmış katlar terleyebilir ve rahatsızlığa neden olabilir. Hareketin az olduğu sınıflarda daha kalın ve ılık dolgu malzemeli modelleri kullanabilirsiniz.

Eğer montunuzu yoğun yağış alan bir bölgede kullanmayı düşünüyorsanız, yağmur geçirmez modelleri tercih edebilirsiniz. Decathlon, ürünlerinin suya dayanıklılık düzeyini özel laboratuvar koşullarında bir sprey testi ile belirler ve 1’den 5’e kadar olan noktalar ile su geçirmezliğini gösterir. Satın aldığınız ceketin havalandırma fermuarına sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Genellikle koltuk altlarında ve yanlarda bulunan havalandırma fermuarları, terlemeyi önlemeye yardımcı olmak için sıcaklık yükseldiğinde çıkarılabilir.

Yağışlı Havalarda Nasıl Mont Tercih Edilmeli?

Sonbahar / kış mevsiminde çok yağış alıyorsanız, su geçirmez dış kumaşlı mont ve ceketler seçin. Kar ve yağmura maruz kalan ortamlarda Gore-Tex ve benzeri su geçirmez dış malzeme kullanan palto ve montları tercih ederseniz hem yağmurdan hem de rüzgardan korunursunuz. Bu tür kumaşlar genellikle kayak ceketlerinde ve birçok spor ceket türünde kullanılmaktadır. Kat kat giyinmek için su geçirmez yağmurluklar gibi dış cephe malzemeleri de kullanabilirsiniz.

Spor markalarının kışlık montlarında sıklıkla görülebilen modellerden biri de farklı kumaş türlerinin değerlendirildiği katman katman mont modelleridir. Su geçirmez ve rüzgar geçirmez dış malzemeden yapılan kaplamaların yanı sıra, polar ceketler gibi farklı katmanlardan oluşan bu tür kaplamalar, farklı aktiviteler veya hava koşullarında giyilmek üzere çeşitli alternatifler sunar. Yürüyüş, kayak gibi kış sporları ile ilgileniyorsanız veya satın aldığınız montunuzu sonbahardan itibaren daha uzun süre ve çeşitli ortamlarda giymek istiyorsanız bu tür seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Soğuk Havalar İçin Mont Alırken Nelere Dikkat Etmeli ?

Soğuk fakat kuru bir iklimde yaşıyorsanız, yani aşırı dona rağmen bölgenizde fazla yağış yoksa, aşağı ve su geçirmez bir ceket yeterlidir. Genellikle tüy vb. Dolgu maddeli kaplamalar su ile temas ettiğinde şeklini ve yalıtım özelliklerini kaybeder. Belki de başınıza geldi, şişirilebilir ceketiniz veya beğendiğiniz aşağı ceketiniz yağmur yağar yağmaz şeklini kaybetmiş olabilir. Bu durumda saçın kuruması ve eski şekline dönmesi uzun zaman alacaktır.

Bu nedenle, bu tür kaplamalar genellikle çok soğuk fakat kuru iklimlerde tavsiye edilir. Şiddetli yağış alan bir iklimde yaşıyorsanız ancak tüy dolgulu mont kullanmak istiyorsanız, bunları kuru günlerde giyin veya montun üzerine su geçirmez bir yağmurluk giyin. Bu sayede hem kendi vücut ısınızı yakalayan hem de dolgu malzemesinin zarar görmesini engelleyen yalıtım dolgusunun özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

 

 

 

Su Ve Rüzgar Geçirmez Mont İncelemesi

Çoğu insan su geçirmez ve / veya nefes alabilen kumaşları “GORE-TEX” olarak adlandırsa da, günümüzde su geçirmez mont ya da yağmurluğunuz milyonlarca farklı markanın teknolojileri kullanılarak üretilebilir. Marka ne olursa olsun, tüm su geçirmez kumaş tasarımları iki görevi yerine getirebilir: Yağmur suyunun vücudunuzun ve ceketinizin iç katmanına girmesini önlemek için. Terinizi vücudunuzdan uzak tutun ve vücut ısınızı rahat bir seviyede tutun.

https://www.modaselvim.com/dis-giyim

Nefes Alabilir Montlar Kuru Kalmanıza Nasıl Sağlar?

Membranların ve kaplamaların hem su geçirmez hem de nefes alabilir olmasının anahtarı, yağmur damlaları şeklindeki suyun, ter biçimindeki sudan binlerce kat daha büyük olmasıdır. Mont iç zarı veya ceketteki mikro gözenekler, ter buharının kaçmasına izin verecek kadar büyüktür, ancak aynı zamanda yağmurun geçmesine izin verecek kadar da küçüktür.

Terlediğinizde ceketinizin içindeki hava ceketinizin dışındaki havadan daha sıcak ve ıslak olacaktır. Doğadaki her şey dengelenme eğilimindedir. Bu nedenle ceketin içindeki sıcak ve nemli hava dışarıdaki soğuk ve kuru havaya ulaşır. Yani cekette oluşan sıcak ve nemli hava mikro gözeneklerden geçerek dışarıdaki soğuk hava ile karışarak ceket içinde daha ferah bir ortam yaratır.

Markalar her zaman kendi tescilli su geçirmez / nefes alan teknoloji performansını gerçekleştiriyorlar, bu nedenle bugünün yağmurlukları birinci nesil GORE-TEX® kıyafetlerden çok daha iyi avantajlar gösteriyor. Bu sebeple su geçirmez / nefes alan teknoloji nasıl olursa olsun, çok ter üreten bir insanın ceketin nefes alabilme özelliğini aşan ısı ile nem oluşturabileceğini belirtmek gerekir. Bundan dolayı her mont ile teknolojinin bir çizgisi vardır ve bu çizginin aşılacağı durumlar veya ortamlar olabilir.

Su ve Rüzgar Geçirmeyen Mont Kullanımı Nasıl Olmalı?

Yağmurluğunuzu düzenli olarak yıkayın. Temiz bir yağmurluk, kirlenmiş olandan daha iyi performans göstermektedir. Markaların buna katılmadığını unutmayın. Bazı markalar su geçirmez ürünlerinin ömrünü uzatabilir. Su geçirmez / nefes alabilen yağmurluklar için özel olarak tasarlanmış temizlik maddelerini kullanın. Standart çamaşır deterjanları yağmurluğun performansını etkileyen katkı maddeleri içerir.

Kullanılan temizlik maddesi ne olursa olsun, her zaman iyice durulayın; İki durulama yapmak, herhangi bir sabun kalıntısının giderilmesini sağlamanın iyi bir yoludur. Elde yıkamalı veya önden yüklemeli çamaşır makinelerini seçin. Yıkamadan önce tüm fermuarları kapatın ve cepleri boşaltın. Ceketi ters çevirmeyi unutma. Bazı deterjan katkı maddeleri su direncini ve nefes alabilirliği azaltır. Özellikle yumuşatıcılar, ağartıcılar, kuru temizleme ve yoğun ısıdan kaçınmalısınız.