Tesettür Abiye Modellerinde En Çok Kullanılan Renkler Nelerdir?

abiye-kiyafetTesettür giyimde en çok tercih edilen renklere baktığımızda daha çok koyu renklerin kullanıldığını görüyoruz. Ağırlık olarak koyu renklerin hakim olduğu modellerde açık renklerin de kullanıldığı modeller vardır. Ana renk olarak kullanılan renklerin yanında nakış ve aksesuar rengi olarak da öne çıkan rengin altın rengi olduğunu ve bu rengin yanında lacivert, beyaz, krem gibi renklerin de sık sık tercih edilerek kullanıldığını görüyoruz.

 

 Abiye Kıyafetlerde Renk Uyumu

 

           Abiye kıyafetleri tasarımları ele alındığında her detayı ile renk uyumu oluşturulduğunu görebiliriz. Örnek abiye modellerine baktığımızda Bu renk uyumunu şu şekilde değerlendirebiliriz. Bebe mavi rengi ile oluşturulmuş olan lazer kesim çiçekli abiye elbisesi göğüs ve kol bölgesinde bulunan nakışlarla uyumlu bir tasarıma dönüşüyor. Açık mavi rengin yanında altın rengi nakışlarla göz kamaştıran bir tasarım oluşturan bu model nakış renginde tercih edilmiş eşarp bile kusursuz bir abiye tasarımına dönüşüyor. Bu model pembe rengi ile tercih edildiğinde yine altın rengi işleme ile beraber özel bir tasarıma dönüşürken bu modelde eşarp modeli olarak mürdüm renk tercih edilerek dikkat çekici bir tasarım da oluşturuluyor.

 

 Abiyede İkili Renk Seçimleri

 

           Abiye kıyafetler kombinleme yapılırken genellikle iki renk üzerine kuruludur. Bu renkler birbiriyle zıt olmayıp benzer renkte ve benzer tonda renklerdir. Dantelli abiye elbise modeli ele alındığında nakış detayı olarak gold tonlar kullanılırken bu tonların zemininde tercihe göre yeşil mor ya da bordo gibi renkler kullanılabiliyor. Bu noktada renk uyumu olarak eşarp ve abiye kıyafetin ana rengi arasında uyum oluşturularak eşarplar abiye kıyafetlerin rengi mürdüm ise mürdüm, yeşil ise yeşil, lacivert lise lacivert renkte seçiliyor. Böylece abiye kıyafette renk ahengi oluşturmuş oluyor.

 

 Aksesuarlarda Renk Uyumu

 

Abiye kıyafetlerinde oluşturulan renk uyumu aynı zamanda çanta ve ayakkabı için de geçerlidir. Çanta ve ayakkabı muhakkak surette aynı dizaynında olması gerekirken renk tercih olarak abiye, ana kıyafetle değil abiyenin nakış tasarım ve rengi ile uyumlu olması önemlidir. Bu dizayn unsurları akılda tutularak etkili ve öze bir abiye kıyafeti kombini oluşturmak mümkündür.

 

Bir cevap yazın