Tesettür Elbise Giyiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

 

C.M.N - Önden Aksesuar Düğmeli Elbise SF3419 Haki (1)Giyilecek Yere Bağlı Olarak Tesettür Elbise Tarzı Değişir mi?

 

Tüm elbiselerimizde olduğu gibi tesettür giyimde de asıl önemli olan onu nerede giyeceğimiz değil üzerimizde ne şekilde durduğudur. Sizi abartılı gösterecek ya da fazla gösterişli olan, ayrıca sizi aşırı kilolu ya da zayıf, uzun ya da kısa gösteren kıyafetlerden uzak durmanız gerekir. Fiziksel olarak kimse tam anlamı ile mükemmel görünümde olmayabilir asıl önemli olan konu seçtiğiniz elbisenin sizin tarzınızı yansıtıp yansıtmadığı ve üzerinizde nasıl durduğudur. Olup olmamasıdır. Kısa boylu ya da kilolu olabilirsiniz. Bu durumda yatay çizgili olan ya da soft renk tarzları yerine daha sakin olan renkler ve boyuna çizgili elbiseler ile olduğunuzdan daha uzun ve de ince görünebilirsiniz.

 

Tersi durumda yani, uzun boylu ve zayıf olmanız durumda ise daha canlı renkler ve hareketli modeller ile ölçülü bir görüntü kazanabilirsiniz. Önemli olan elbisenin giyildiği yer değil onun sizin onu nasıl taşıdığınızdır. Günlük yaşantınızda, kullandığınız elbiseleri iyi bir kombinle her hangi bir yere yaptığınız ziyaret ya da düğün nişan gibi önemli organizasyonlarda da kullanabilirsiniz.

 

 

Mevsimlere Bağlı Tesettür Modelleri Nelerdir?

 

Tesettür elbiseler genellikle giyildiği mekâna göre değil, renkleri ya da kumaş yapıları ve kesimleri içinde bulunduğunuz mevsim şartlarına göre üretilir. Örnek olarak, bahar mevsiminde giyilen tesettür elbiselerde bol çiçek desenleri ve hareketli, heyecanlı renkler kullanılır iken, yaz mevsiminde daha fazla canlı ve ferah renkler yoğun biçimde kullanılır. Kış mevsiminde ise soğuğa karşı koruyucu mahiyette olan yün, pamuklu ve kadife olan kumaşlar, desen olaraksa ekose desenli, bir renk ya da iki renkten oluşan elbiseler üretilmektedir.

 

Kış mevsiminde tesettürde genellikle deri kumaşlar; taban kumaşı ve süsleme kumaşı şeklinde kullanılır. Etek ceket görüntüsü veren ya da içli dışlı denilen yelek ve iç elbise şeklinde ayrı tasarlanmış elbiseler de vazgeçilmez giyim tarzları arasındadır. Tesettür elbise seçenekleri artırmak ve farklı kullanım olanakları yaratmak için bazı ayrıntılar kullanılır. Elbise giyim tarzları içinde kloş, belden pileli ya da cepli olarak tasarlanır, bu ayrıntılar taş ya da kurdele gibi malzemeler ile süslenmiştir.

 

Bir cevap yazın