Genç Tesettür Giyimde Dünden Bugüne

 genç tesettür giyimTesettür giyim, tarımla birlikte yerleşik hayatın başladığı dönemle başlamış bir olgudur. Neolitik çağda başlayan tesettür vücudu örten ve estetik bir görünüm veren giyim türü olarak kişinin karşısına çıkmaktadır. Asurlular dönemine gelindiğinde ise renk ve modeller de geliştirilerek bununla ilgili çalışmalar bir önceki döneme göre artmıştır. O tarihten günümüze kadar da hızlı ve farklarla gelişerek gelen tesettür giyim de çeşitli modacılar, markalar, yaş gruplarına hitap eden üretimin ortaya çıktığı görülmektedir.

 

 Tesettür Giyimde Gençlere Yönelik Modeller

 

Mevcut şartlarda salaş tarzda giyimin hakim olması ve özellikle gençlerin tercih etmesi sebebiyle genç tesettür giyim de en çok kullanılan modellerin bunlar olduğu görülmektedir. Salaş ürünlerin uzun ve bol olması sonucunda vücut hatlarını belli etmemesi tesettür giyim tercih eden kişilerin bu ürünleri rahat bir şekilde kullanmasına imkan vermektedir. Ayrıca çeşitliliğin günümüz şatlarında çok fazla olması neticesinde eşofman, abiye elbise, tunik, dış giyim gibi kategorilerin çok çeşitli olması aranan ürüne kolay ulaşılmasını sağlamaktadır.

 

 Tekstil Gelişiminde Tesettür Giyim Çeşitliliği

 

Tekstil sektöründe ki gelişimler moda tasarımında da önemli bir yol kat edilmesini sağlamıştır. Renk ve model çeşitliliğinin artması ürün çeşitliliğinin artmasına yardımcı olmuştur. Bu sayede ürün çeşitliliğinde oluşan artışlar her yaş kesimine hitap eden ürünlerin piyasada yer almasını sağlamıştır. Sonuç olarak ürünlerin pazar arayışı amacıyla sadece mağaza kanalı ile değil internet siteleri, sosyal medya kanalları gibi alanlarda da satışı gerçekleştirilmektedir. Özellikle genç tesettür giyim alanında birçok ürün eskiye nazaran çok daha uygun fiyat ve çeşitlilikle bulunabilmektedir.

 

 Tesettür Giyimde Moda Akımı

 

Özellikle moda tasarımı konusunda kendisini geliştiren genç kesimin renkleri ve kumaşları kullanma yeteneği neticesinde ortaya farklı stiller ve tarzlar ortaya çıkmaktadır. Bugün uluslararası festivallerin hayat bulduğu platformlarda standart giyimin yanında tesettür giyim de yer almaktadır. Tesettür giyim çeşitliliğinin, tesettürlü olmayan kişiler tarafından da rahat kullanılabilir olması sonucunda talep her geçen gün artmaktadır. Ulusal ve uluslararası alanda devam eden bu gelişmeler neticesinde özellikle tesettür giyim tercih eden genç kesimin uzun zamandır süregelen kıyafet problemi ortadan kalkmıştır.

Tesettür Giyimde Genç Kombinler

genç tesettür giyimModa herkes için olduğu gibi gençler için de bir iletişim biçimidir. Kendini ve tarzını ifade etmenin en açık yollarından biridir. Bu sebeple hemen her genç modayı yakından takip ederek kendine özgü stilini oluşturmanın peşindedir. Sosyal ortamın gerektirdiği şekilde yeni ve şık kombinler yapmak her genç için zevk veren bir uğraş olarak görülmektedir. Son yıllarda genç tesettür giyim konusunda da yenilikler yapılarak ihtiyaca cevap veren daha tarz parçalar üretilmeye başlamış ve gençlerin gönlü bu sayede fethedilmiştir. Yeniliğe ve farklılıklara açık olan gençler, tesettür giyimde de çeşitli kombinler ile yaratıcı ve şık görüntüyü yakalamayı başarmaktadır.

 

 Gençlerin Aktifliğine Uygun Kombinler

 

Hayatın hızını yakalamaya çalışan gençler ve kendini genç hissedenler için rahat kombinler çokça tercih edilmektedir. Özellikle sneakers ve spor ayakkabılar ile kullanılabilecek parçalar, rahat kombinler yapılmasına imkan tanıyarak, günlük hayatta şıklık yaratılmasını sağlamaktadır. Gömlekler, hırkalar ve jean pantolonlar bu şekilde parçalardır. Son zamanlarda genç tesettür giyim markaları bu konuda çok çeşitli modeller üretmiş ve aktif giyim modasında tesettürlü gençlerin de kolaylıkla kombin yapabileceği parçaları satışa sunmuştur. Uzun jean ceketler, trençkotlar ve parkalar da trend görüntü yakalamak konusunda tesettür giyimde öne çıkan parçalardandır.

 

 Genç Tesettür Giyimde Asimetrik Parçalar

 

Son zamanların modası asimetrik kesimli parçalar gençler tarafından da ilgi görmektedir. Tesettür giyimin vazgeçilmezi olan tuniklerde asimetrik kesim çokça kullanılmakta ve modern bir hava yaratmaktadır. Bunun dışında uzun eteklerde, yanlar daha uzun, ön kısmı daha kısa bırakılarak asimetri oluşturulmakta ve çizmelerle kombinlendiğinde çok tarz bir görünüm sağlamaktadır.

 

 Genç Ve Tarz Elbiseler

 

Genç kızlar için son yıllarda üretilen modaya uygun tarz elbiseler sayesinde genç ve hoş görünümü yakalamak son derece kolay olmaktadır. Renkli triko elbiselerin büyük gösterişli kemerler ile kullanılması hem tek parça kıyafet rahatlığı sunmakta, hem de şıklığı kolaylaştırmaktadır. Çizme ve spor ayakkabılar ile rahatlıkla kombinlenen triko elbiselerde aksesuar seçimi ile farklı tarzlar yaratılabilmektedir. Yine son zamanların eşofman görünümlü elbiseleri de genç tesettür giyimin en son trendlerindendir.

 

Genç Hanımların Tesettür Modası

Tesettür giyim felsefesini tercih eden hanımlar kimi zaman kombin hazırlama konusunda zorluk yaşamaktadır. Özellikle yeni yeni tesettür giyinmeye başlamış gençler arasında bu durum daha da yaygındır. Tesettür giyinerek aslında kolayca hem şık hem de mütevazi olmak mümkündür ve bunun için sadece belli püf noktalara dikkat etmek gerekir.

 

Genç hanımların genellikle zorluk yaşadığı veya göz ardı ettiği konu yaşa göre giyinmektir. Yaşa göre giyinmek doğru kombin yakalamanın temelinde yer almaktadır. Dolayısı ile püf noktalarını gözden geçirirken aslında tercihler yaşla doğru orantılı şekilde yapılmalıdır.

 

Renk Tercihleri

 

Tesettür giyimi tercih eden genç hanımların kullandıkları parçalarda seçtikleri renkler çok önemlidir. Tüm moda dünyası için kimi renkler daha yaşlı ve solgun bir görünümü temsil ederken, kimi renkler gençler için daha uygun olarak kabul etmektedir. Bunu akılda tutarak renk seçiminde bulunmak kombinizde fark yaratacaktır.

 

Özellikle genç hanımlar, daha açık tondaki renkleri denemekten çekinmemelidir. Bu yıl içinde de moda olan toz pembe, mint yeşili, buz mavisi ve krem rengi tonları oldukça iyi tercihlerdir. Öte yandan, koyu kahverengi veya soğuk gri gibi renkler sizi daha yaşlı gösterebilir.

 

Doğru Beden Kullanımı

 

Tesettür giyimde mütevazi ve derli toplu bir görünüm elde etmek önemlidir ancak bu uğurda yanlış ve büyük bedenler de kullanılmamalıdır. Bol olması açısından bir beden büyük almak sizi olduğunuzdan daha kilolu ve yaşlı gösterebilir. Özellikle tunik ve bol elbise modelleri denerken her zaman kendi bedeninizde satın almanız faydalı olacaktır. Böylece hem şık hem de modern bir tarz ortaya koyabilirsiniz.

 

Moda Takibi

 

Artık genç tesettür giyim de moda dünyasının önemli bir parçası olduğu için dünya trendlerinden hem etkilenmektedir hem de trendleri etkilemektedir. Bu nedenle de üretilen parçalar, modeller ve renkler sıklıkla değişmektedir. Genç ve dinamik bir duruş sergilemek isteyen genç hanımların bu anlamda modayı yakından takip etmesi önemlidir. Tesettür giyimi benimsemiş bloggerların paylaşımlarını ve alışveriş sitelerini inceleyerek son gelişmelerden haberdar olmak günümüzde oldukça kolaydır.

 

Böylece, eski ve demode tercihler yerine, genç ve modern seçimler yaparak kendinize ve yaşınıza uygun bir görünüm elde edebilirsiniz.