Tesettür Giyim Çeşitleri

Her yıl geçtikçe insanların giyimleri, moda sektörü ve çeşitleri oldukça artış göstermektedir. Tesettür giyim de bunlardan birisidir. Kadınlar ciddi bazen de spor giyim şeklinde kıyafetler kullanmaktadırlar. Geçmişte olduğu gibi tek çeşit ya da belli bir standart yoktur tesettür giyimde. Her gün geçtikçe giyimde çeşitlilikte artmaktadır. Hatta farklı giyimden kaynaklı olarak bu konuda yer alan okul sayısı da artmaktadır. Tesettür giyim İslam’ın emrettiği şekilde giyilmesi gerekmektedir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken birçok husus yer almaktadır. Bunlardan biri hatta en önemlisi ise giyinildiği zaman vücut hatlarının belli olmamasıdır. Tesettür giyimli olan insan sayısı da artış göstermektedir.            

Tesettür giyim tercih edilme sebebi ise bayanların dinimizde emredildiğine göre belli başlı olan bölgelerin görünmesinin günah olmasıdır ve bu bölgelerin kapatılması gerekmektedir. Tesettür giyimde de diğer giyimlerde olduğu gibi farklı çeşitleri yer almaktadır. Bununla ilgili örnek vermek gerekirse başımızı kapatmak istediğimiz zaman farklı eşarp ya da şal modellerini tercih edebiliriz. Ya da giyimde vücut hatlarımızı kapatmak için uzun elbiseler, etekler, tunikler ve buna benzer kıyafetler kullanmamız. Günlük giyim dışında kullanılmak istendiği zamanda farklı çeşitleri yer almaktadır. Bunlara abiye elbiseler örnek verilebilir. Sanal ortamlar üzerinden satışlar arttığı için tesettür giyim ürünlerini bulmakta artık daha kolaydır ve çeşitleri daha fazladır. Tesettür giyimli bayanların hem şık hem de özenli giyinmelerini sağlayacak ürünleri tercih ettikleri zaman dikkat etmeleri gereken bazı hususlar yer almaktadır.

 

Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

 

Kıyafette ten belli olmamalıdır.

Bol giysiler tercih etmelilerdir.

El ile yüz dışında yer alan bölgelerin kapalı olması gerekmektedir.

Giydikleri kıyafetlerin çok fazla dikkat çekmemesi gerekmektedir.

Giyimin önemli olduğu kadar kıyafette kullanılan kumaş ve kıyafetin kalitesi de oldukça önemlidir.

 

Yani kıyafet kişiyi alerji yapmamalı, pamuklu ürün olmalı ve giyinildiği zaman kişiyi temiz göstermelidir. Kıyafetleri giyindiğiniz zaman baş örtünüz ile giyindiğiniz kıyafetin birbirine uygun olmasına dikkat ediniz. Başörtünüzde yer alan renkler ile kıyafetinizin renklerinin birbirine uygun olması hem daha az dikkat çekmenize hem de daha şık görünmenizi sağlayacaktır.

Bir cevap yazın