Ferace Modelleri Ve Kombin Özellikleri

Ferace daha çok bayanların giymekte olduğu mantolara, paltolara benzemektedir. Fakat palto ve mantolardan farklı olarak geniş yakaları bulunmamaktadır. Uzun olması mantodan ayıran temel özelliklerden bir tanesidir. Ferace, eski dönemlerden günümüze kadar gelen ve giyilen bir kıyafet terimidir. Eskiden kadınlar kendi üstlerini örtmek için giyerlerdi. Bu elbiseye ferace ismini vermişlerdi. Bu ürün zamanla rahatlığı ve kullanışı ile artmıştır ve günümüze kadar gelmiştir. Şimdi değişik kumaşlardan imal edilmektedir.

 

 Ferace Kumaş ve Modelleri Nasıldır?

 

En çok fantezi ve çuha kumaşları kullanılmaktadır. En çok düz modeller üretilmektedir. Çünkü bayanlar tarafından daha çok düz modeller tercih edilmektedir. Fakat üreticiler tarafından kolları, cep ve yakaları işlemeli, dantelli olan modeller de üretilmektedir. Bunun sebebi ise her zevkten, her kesimden, her yaştan insana hitap etmektir. Bununla birlikte her ferace üretimi modaya uygun olarak yapılmaktadır. Genelde renk olarak koyu renk tercih edilmektedir. Kilolu bayanlar için ayrıca bol bedenli ürünler üretilmektedir. Bu durum bayanlara rahatlık hissi sağlamaktadır. Ferace kullanan bayanlar, giydikleri diğer kıyafetler ile rahatça kombin yapabilmektedirler.

 

 Feracelerle Kombin Yapılır Mı?

 

Kombin yaparken dikkat edilen en önemli unsur renk uyumudur. Bir ürün ne kadar güzel olursa olsun renk uyumu olmazsa kişinin üzerinde pek hoş durmaz. Böyle bir görüntü ile hiç kimse karşı karşıya kalmak istemez. Bu sebeple bayanlar, bu tür ürünleri satın alırken nasıl kombin yapacaklarını ve nasıl kıyafetler giyeceklerini de düşünmektedirler. Bu şekilde diğer kıyafetlere uygun ürünler satın alarak ilerleyen zamanlarda kombin yaparken hiçbir zorluk yaşamazlar.

 

 En Çok Kullanılan Ferace Modelleri Nelerdir?

 

Günümüzde feracenin iki değişik modeli göze çarpmaktadır. Bunlardan biri yani en çok kullanılanı geniş kesim bol olan modellerdir. Kilolu bayanlar genelde bol olan modelleri seçerler. Bu şekilde hem kilolarını hem de vücut hatlarını saklarlar. Diğer bir model ise dar olan modeldir. Bu model günümüzde tesettürlü bayanlar tarafından az tercih edilmektedir. Bu modelin kullanıcı sayısı azdır. Çünkü pek çok bayan modaya göre hareket etmektedir.

 

Genelde bazı dönemlerde dar giymek moda olduğu için bu modeli giymektedirler. Ayrıca giyilen ürünlerin kumaş cinsi de önemlidir. Özellikle kumaş kalınlığı mevsim şartlarına göre uyum sağlamalıdır. Yaz aylarında ince ve terletmeyen, kış aylarında kalın ve üşütmeyen ürünler satın alınmalıdır. Bununla birlikte yazın siyah renk güneşi topladığı için, ürünlerin rengini siyahtan farklı bir renk seçmek en doğrusudur. Böylece ferace için rahat kullanım sağlanmış olunur.

 

 

Bir cevap yazın